Pre-loader

Please note that all times are GMT+8 (Shanghai, China).

Each participant must register for each webinar separately (4 webinars in total)

Day 0: Wednesday 22 September

Pre-conference workshop
Moderators: Rodrigo Roubach & SUI Liying
21:00 - 22:35 SDG-aligned Artemia Aquaculture

Day 1: Thursday 23 September

Plenary session
16:30 - 17:00 Warm-up session: Video presentation - Chinese sustainable aquaculture
Opening speeches
Moderator: MA Youxiang, Vice Minister, Ministry of Agriculture and Rural Affairs of the People's Republic of China
17:00 - 18:00
  • QU Dongyu, Director-General, Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO)
  • TANG Renjian, Minister for Agriculture and Rural Affairs, Ministry of Agriculture and Rural Affairs of the People's Republic of China
  • Frank K. Tumwebaze, Minister for Agriculture, Animal Industry and Fisheries, Ministry of Agriculture, Animal Industry and Fisheries of the Republic of Uganda
  • Úrsula Desilú León Chempén, Vice Minister for Fisheries and Aquaculture, Ministry of Production of the Republic of Peru
  • Virginijus Sinkevičius, Commissioner for the Environment, Oceans and Fisheries, European Commission
  • HUANG Jie, Director-General, Network of Aquaculture Centres in Asia-Pacific (NACA)
  • PENG Chenlei, Vice Mayor of Shanghai Municipal Government
Keynote presentations
Moderator: Jennifer Cobcroft
18:00 - 18:30 Keynote 1: Sustainability of aquaculture in China: Past and Future - TANG Qisheng
18:30 - 19:00 Keynote 2: Global synthesis of the state of world aquaculture - Devin Bartley
19:00 - 19:30 Keynote 3: The Shanghai Declaration - Matthias Halwart
19:30 - 21:00 Dinner
Special topic presentations
Moderator: Maria Celia Portella
21:00 - 21:30 SME Aquaculture: leading sector growth in sub-Saharan Africa - Harrison Charo Karisa & Lovin Kobusingye
21:30 - 22:00 Investment in aquaculture - Randall Brummet & Flavio Corsin
22:00 - 22:30 Unfed aquaculture and integrated multi-trophic aquaculture: Theories and practices in China - JIANG Zengjie
Parallel sessions
  Stream 1
Thematic reviews
: 1, 2 & 3
Facilitators: Selina Stead & David Little
Stream 2
Thematic reviews
: 4, 5 & 6
Facilitator: Rohana Subasinghe
Stream 3
Thematic reviews
: 7, 8 & 9
Facilitator: Melanie Siggs
22:30 - 00:00 TR 1: Aquaculture systems

Speakers/Panelists
Marc Verdegem (Lead)
U. Win Latt
Sandra Shumway
Alejandro Buschmann




Local moderator: WANG Qingyin
TR 4: Aquaculture feed and feeding

Speakers/Panelists
Brett Glencross (Lead)
Kangsen Mai
Luisa Valente
Rodrigo Roubach

Additional Panelist:
Albert Tacon

Local moderator: XIE Shouqi
TR 7: Dynamics of aquaculture governance

Speakers/Panelists
Curtis Jolly (Co-lead)
Beatrice Nyandat (Co-lead)
YANG Zhengyong (Co-lead)
Felipe Matias

Additional Panelists:
Ana Menezes, Neil Ridler

Local moderator: YANG Zhengyong

Day 2: Friday, 24 September

15:00 - 17:30 South-South and Triangular Cooperation for Sustainable Aquaculture Development *
  Stream 1
Thematic reviews
: 1, 2 & 3
Facilitators:
Selina Stead & David Little
Stream 2
Thematic reviews
: 4, 5 & 6
Facilitator:
Rohana Subasinghe
Stream 3
Thematic reviews
: 7, 8 & 9
Facilitator:
Melanie Siggs
15:00 - 16:30 TR 2: Innovation in aquaculture


Speakers/Panelists
Neil Anthony Sims (Lead)
Maymyat Noelwin
Alejandro Buschmann
Albert Tacon




Local moderator: WANG Lumin
TR 5: Aquatic genetic resources and seed supply

Speakers/Panelists
Anna Sonesson (Lead)
Graham Mair
Eric Hallerman
Fran Humphries

Additional Panelist:
Rose Basita

Local moderator: CHEN Songlin
TR 8: Social and human dimensions of aquaculture

Speakers/Panelists
Cecile Brugere (Lead)
Tulika Bansal
Froukje Kruijssen


Additional Panelists:
Meryl Williams, Sebastian Mathew

Local moderator: TANG Yi
16:30 - 18:00 TR 3: Transforming aquaculture to achieve SDGs

Speakers/Panelists
Max Troell (Lead)
Doris Soto
Selina Stead

Additional Panelists:
Anna Farmery, Richard Cottrell, Barry Costa-Pierce

Local moderator: XU Pao
TR 6: Biosecurity: reducing the burden of disease

Speakers/Panelists
Victoria Alday-Sanz (Co-Lead)
Rohana Subasinghe (Co-Lead)
Peter de Schryver
Melba Reantaso

Additional Panelists:
Patrick Sorgeloos, HUANG Jie

Local moderator: ZHANG Qingli
TR 9: Value chains and market access for aquaculture products

Speakers/Panelists
Lahsen Ababouch (Lead)
Jose Fernandez Polanco
Nguyen Kim Anh
Mariana Toussaint

Additional Panelists:
David Vivas Eugui, Majida Maarouf

Local moderator: ZHU Yaping
18:00 - 19:30 Dinner
Poster session
Moderators: Austin Stankus & ZHANG Junfang
19:30 - 20:00 Spotlight poster presentations and awards
Recognition of outstanding posters - Audun Lem (FAO)
Shanghai Declaration
Moderators: Vera Agostini & Matthias Halwart
20:00 - 21:30 Adoption of the Shanghai Declaration - Meryl Williams / Friends of the Shanghai Declaration
Statements of support for the Shanghai Declaration

Guest of Honour: Her Royal Highness Princess Maha Chakri Sirindhorn, FAO Special Goodwill Ambassador for Asia and the Pacific

Pledges by organizations
Closing ceremony
Moderator: Ismahane Elouafi, Chief Scientist of FAO 
21:30 - 22:00
  • Maria Helena Semedo, Deputy Director-General of FAO
  • MA Youxiang, Vice Minister, Ministry of Agruculture and Rural Affairs of the People's Republic of China
  • HUANG Jie, Director-General of NACA

* This High-Level Roundtable Meeting will take place in parallel to the GCA+20 and attendance is by invitation only.

Day 3: Saturday 25 September

Departure